FC Memorial Challenge

Feb 1 to Feb 4, 2018

U10 Boys Pool D - Stan Gantar

Matches
ID When/Where Home Score Away
633Sat 10:15am at ESC7Lago Lindo Storm (Ziegler)7 - 5Horse Hill (Agyemang)
631Sat 11:00am at DOWFort Saskatchewan (Ream)5 - 0Kilkenny (Salla)
420Sat 3:00pm at ESC5Horse Hill (Agyemang)4 - 5Ardrossan U10 (Westergaard)
632Sat 3:00pm at DOWLago Lindo Eagles (Skinner)0 - 4Fort Saskatchewan (Ream)
630Sat 7:00pm at DOWArdrossan U10 (Westergaard)3 - 8Lago Lindo Storm (Ziegler)
634Sat 7:00pm at ESC5Kilkenny (Salla)4 - 2Lago Lindo Eagles (Skinner)
705Sun 9:00am at DOWHorse Hill (Agyemang)5 - 6Lago Lindo Eagles (Skinner)
706Sun 11:30am at ESC8Ardrossan U10 (Westergaard)1 - 5Kilkenny (Salla)
707Sun 12:00pm at ESC5Lago Lindo Storm (Ziegler)3 - 7Fort Saskatchewan (Ream)
Standings
Team Name (Group 1) MP W D L GF GA GD Pts
Lago Lindo Storm (Ziegler) Silver 2/2 2 0 0 15 8 7 6
Ardrossan U10 (Westergaard) 2/2 1 0 1 8 12 -4 3
Horse Hill (Agyemang) 2/2 0 0 2 9 12 -3 0
Team Name (Group 2) MP W D L GF GA GD Pts
Fort Saskatchewan (Ream) Gold 2/2 2 0 0 9 0 9 6
Kilkenny (Salla) Bronze 2/2 1 0 1 4 7 -3 3
Lago Lindo Eagles (Skinner) 2/2 0 0 2 2 8 -6 0

6 Team Crossover

After all regular matches are finished, 1st from Group 1 plays 1st from Group 2 in Gold/Silver match, 2nd plays 2nd in Bronze/4th match and 3rd plays 3rd in Consolation match.

Teams are awarded 3 points for a win, 1 point for a tie, and 0 points for a loss.

  • MP = Matches Played
  • W = Wins
  • D = Draws
  • L = Losses
  • GF = Goals For
  • GA = Goals Against
  • GD = Goal Differential
  • Pts = Total Points

TIE BREAKING PROCEDURES

2 Way Tie Breaking Procedures:
  • Head To Head
  • Goals Differential
  • Goals Against
  • Penalty Kicks
3 Way Tie Breaking Procedures:
  • Goals Differential
  • Goals Against
  • Penalty Kicks

H2H = Winner of Head To Head

PK = Winner of Penalty Kicks

Mercy Rule is in Effect

Game times, location and opponents subject to change. Scores are posted as soon as available, but subject to change in the event of a review.